Haber

Komünist başkan Fatih Mehmet Maçoğlu istifaya çağrıldı! Makamını basıp istifa sloganları atıldı

Moğultay Mahallesi’ndeki Sanat Sokağı’nda toplanan Sütlüce ile etraf köylerin kimi sakinleri, ellerinde dövizlerle Tunceli Belediyesi binasına yürüdü. Tesisin iptali için belediyedeki meclis toplantısına katılmak isteyen köylüler ile toplantı için binada bulunan küme ortasında kısa periyodik tartışma yaşandı.

“BAŞKAN İSTİFA” SLOGANLARI ATTILAR

Köylüler daha sonra Belediye Lideri Fatih Mehmet Maçoğlu’nun odası önünde “Başkan istifa” şeklinde slogan attı. Belediye önünde toplanan grup adına açıklama yapan avukat Özgür Ulaş Kaplan, katı atık tesisinin yapılacağı yerin il merkezine 2 kilometre mesafede olduğunu söyledi.

“BU SORUN TÜM TUNCELİ’NİN SORUNUDUR”

Katı atıkların ayrıştırılması sırasında kimyasal gazların havaya karışacağını ileri süren Kaplan, “Kanser hadiseleri artacak. Kent içine kadar koku gelecek. Sızıntılar Pülümür Çayı’na ulaşacak, binlerce ağaç kesilecek ve endemik bitki türleri yok olacak. Bu sadece oradaki 3-5 köyün sorunu değil, bu sorun tüm Tunceli’nin meselesidir. Bu bir etraf sorunudur” dedi.

“HALKIN TALEPLERİ DİNLENMİYOR”

Kaplan, demokratik olarak insanların tepkilerini gösterdiğini dile getirerek, “Söz, yetki, karar deniliyor, halk dinlenmiyor. Halkın talepleri göz arkası ediliyor. Toplantıda halkın kendini tabir etmesi engelleniyor” ifadelerine yer verdi.

MAÇOĞLU’NA BARDAK FIRLATILDI

Dün yapılan toplantıda ise Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Maçoğlu’na bardak fırlatıldı, arbede yaşandı. Katı atık depolama tesisine karşı CHP’li Belediye Meclisi üyeleri “Hayır” oyu kullanırken, TKP ve HDP üyeleri “Evet” oyu kullandı.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Tunceli Belediyesinden yapılan açıklamada ise şunlar kaydedildi: “Belediye meclisine sunulan ‘Katı Atık Projesinden Çekilme’ gündemi oylama esnası ve sonrasında, projeyi mazeret eden bir kesim tarafından provokasyon ve akın gerçekleşti. Meclis toplantısında cinsiyetçi küfürler edilerek, insanların, tekme tokat atılarak darbedilmesi, pet şişe fırlatılması formunda bir atak gerçekleşmiştir. Dersim halkı, halka açık belediye ve kurumlara karşı bu provokasyonları, sağduyulu davranarak boşa çıkarmıştır. Bundan sonraki süreçte de bu tavırlara boyun eğmeyerek sergilemiş olduğumuz sağduyuyu sürdürmeye devam edeceğiz.”

Fatih Mehmet Maçoğlu istifaya çağrıldı! Makamını basıp istifa sloganları atıldı” layout=”intrinsic” width=”640″ height=”359″>

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu