Haber

Bakan Soylu’dan deprem bölgesinde değerli açıklamalar!

FLAŞ HABER: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş’ta Ulu Cami önünde basın açıklaması yapıyor. Asrın faciasının 32. gününde Bakan Soylu, “129 bin hanenin taşınmasına yardım edildi. Hep birlikte toplanacağız” dedi. söz konusu.

Bakan Soylu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

5 bin esnaf çarşısı açıldı. 10 günde biter, diğer 5 bini de 10 günde biter diye düşünüyorum. Kuru gıda maddeleri için de bir durum var. İş başladı. 203 tane sosyal market var. Şu ana kadar 1 milyon 70 bin kişiye az hasarlı, orta hasarlı, ağır hasarlı, yıkılan veya acilen yıkılan vatandaşlarımıza 10 bin lira ödeme yapıldı.

VATANDAŞLARA 4 KATEGORİDE 15 BİN LİRALIK YARDIM

Orta hasarlı olanlar, ağır hasarlı olanlar, evleri hemen yıkılacak olanlar, yıkılanlar taşınacak. Kendilerine 15 bin lira taşınma ücreti ödenecek. 129 bin haneye ödeme yapıldı.

Hasar tespitlerimizin değerli bir kısmı sona ermiştir.

e-Devlet’e baktıktan sonra bazı adresler mağdur oldum diyecekler ama ikametgahımı bulamıyorlar. Bunun nedeni 2018 yılından sonra kaçak yapıların tescil edilmemesidir. Kaymakamlıklarımız ve valiliklerimizin önünde bulunan afete uyum uygulama merkezlerimize başvurmaları gerekmektedir. Hasar tespitlerine itiraz edenler ve görünmüyor diyenler buraya başvuracak. Biz de onlara yardımcı olacağız.

RAMAZAN ÇALIŞMALARI

Ramazan’ın önündeyiz, tüm bölge için bir plan yaptık. Çocuklar ve oruç tutamayanlar için günlük öğün için de değerlendirme yapıldı. Ramazan planlaması yapılır.

ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ

Milli Eğitim Bakanlığı çocuklarımızın eğitimde geri kalmaması için elinden geleni yapıyor. Çadır ve konteyner kentlerde eğitim faaliyetleri devam ediyor.

inhisarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu