Ekonomi

Küresel çelik talebinde beklenen artış

Dünya Çelik Birliği (Worldsteel), Dernek küresel çelik talebine ilişkin tahminlerini açıkladı.

Açıklamada, küresel çelik talebinin bu yıl yüzde 2,3 artarak 1.822 milyar tona ulaşmasının beklendiği kaydedildi. Dünya Çelik Birliği önceki varsayımlarında, küresel çelik talebinin bu yıl yüzde 1 artacağını tahmin etmişti.

Gelecek yıla ilişkin projeksiyonların paylaşıldığı açıklamada, küresel çelik talebinin 2024 yılında yüzde 1,7 artarak 1,854 milyar tona çıkmasının beklendiği belirtildi.

Açıklamada, “Üretimin toparlanmaya öncülük etmesi bekleniyor, ancak yüksek faiz oranları çelik talebini baskılamaya devam edecek” denildi.

Türkiye’de çelik talebinin yüzde 7,4 artması bekleniyor

Türkiye için tahminlerin de yer aldığı açıklamada, Türkiye’de baz etkisinin ve deprem riskinin yüksek olduğu bölgelerdeki yeniden yapılanma ve güçlendirme çalışmaları dikkate alındığında inşaat sektörünün yüzde 15 büyümesinin beklendiği belirtildi.

Açıklamada, çip tedariki sorunundan kaynaklanan sıkıntıların hafifletilmesiyle otomotiv üretiminin yüzde 2,5 artmasının beklendiği kaydedildi.

Dernekten yapılan açıklamada, 2022’de yüzde 2,6 oranında azalan ülkedeki çelik talebinin 2023’te yüzde 7,4, 2024’te ise yüzde 6 artmasının beklendiği bildirildi.

palu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu