Haber

İzmir’de Üçyol-Buca Metro hattında çalışmalar sürüyor

izmir Tarihinin en büyük raylı sistem yatırımı olan Üçyol–Buca Metro sınırındaki General Asım Gündüz İstasyonu’nda kazık çakma çalışmaları tamamlandı; Buca Koop İstasyonu’nda son yaklaştı. Tünel açma çalışmaları TBM’lerin hatta girmesiyle başlayacak.

izmirTarihinin en büyük raylı sistem yatırımı olan Üçyol – Buca Metro hattında çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. izmir Üçyol – Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Yerleşkesi – Çamlıkule’nin ortasında 13,5 kilometrelik bir hat üzerinde 11 istasyonla hizmet verecek olan Üçyol – Buca Metrosu’na tünelleri kazmak için ilk tünel açma makinesi (TBM) kuruldu. Büyükşehir Belediyesi tarafından öz kaynakları ile inşa edilecek. Buca Metrosu’nun başlangıç ​​noktalarından General Asım Gündüz İstasyonu’nda kazık çakma çalışmaları tamamlandı. TBM’lerin gireceği bölümün istasyon kazılarına başlandı. Buca Koop istasyonunda kazık çakma tüm hızıyla devam ediyor. Ekim ayında bu istasyonda tünel kazısına başlanması hedefleniyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Gar şantiye çalışmaları da başladı.

BUCA METROSUNDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Hatta 3 adet TBM çalışacak. İlerleyen dönemlerde TBM sayısının dörde çıkarılması da hedeflenmektedir. Üçyol, Zafertepe, Bozyaka, General Asım Gündüz, Şirinyer, Buca Belediyesi, Kasaplar Meydanı, Hasanağa Bahçe, Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Koop ve Çamlıkule istasyonlarının yer aldığı Buca Metrosu, mevcut metro sınırının ortasından geçmesiyle Üçyol İstasyonu’nda. Fahrettin Altay-Bornova, İZBAN hattı Şirinyer’e entegre edilecek. Bu hatta tren setleri şoförsüz olarak hizmet verecek. Yaklaşık 305 milyon Euro değerinde araç alımı yapılacak. Dokuz Eylül Üniversitesi istasyonunda 240 araçlık otopark olacak. Hat hizmete girdiğinde günlük yolcu sayısının 400 bini bulması bekleniyor.

SOYER: “İZMİR’İ DEMİR AĞLAR ÖRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

izmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Buca Metro, İzmir tarihinin en büyük ölçekli ve pahalı projesi. Bu hattı 2026’nın ilk aylarında bitirmek istiyoruz. 13,5 kilometrelik bu hat 11 istasyondan oluşuyor. 400 istasyon taşımayı hedefliyoruz.” günde bin yolcu Dünyanın en verimli projelerinden biri”İzmir’in en kalabalık ve sıkışık semtlerinden biri olan Buca’da trafiği Buca Metrosu ile rahatlatacağız. Çok gururlu ve mutluyuz. İzmir’i demir ağlarla örmeye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: ANKA / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu