Haber

Adıyaman’daki depremin büyüklüğü ne oldu? Adıyaman’da deprem oldu mu?

Adıyaman Sabah saatlerinde korkutan bir deprem meydana geldi. Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki yıkıcı deprem ve Gaziantep’te meydana gelen depremin ardından can kaybı ve hasarla ilgili yeni açıklamalar gelmeye devam ederken, Adıyaman’da sabah saatlerinde deprem meydana geldi. Sarsıntı bölgedeki birçok ilde hissedildi. Vatandaşlar, Adamama’da meydana gelen depremin büyüklüğünü ve şiddetini araştırıyor. Peki, Adıyaman’daki deprem ne kadar şiddetli oldu? Büyük depremler sonucunda büyük depremler olur mu? Yedi ve üzeri deprem olursa ne olur? Detaylar burada…

ADIYAMAN’DA SALGIN MI OLDU?

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) yapılan açıklamaya göre; Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde saat 05:51’de 5.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin derinliği 8,51 km olarak ölçüldü. Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 5,2 km, derinliğini ise 5,4 km olarak açıkladı. Açıklandığı gibi. Adıyaman’da sabah saatlerinde meydana gelen sarsıntı birçok ilde de hissedildi.

BÜYÜK ŞOKLARIN SONUCUNDA BÜYÜK BİR DEPREM Mİ OLUR?

Büyük bir sarsıntıdan sonra, tahminen birkaç yüz küçük sarsıntı meydana gelmeye devam ediyor. Bu küçük sarsıntılara “artçı şoklar” denir ve büyük sarsıntı anına göre yoğunlukları ve sayıları azalır.

YEDİ VE ÜZERİNDE DEPREM OLURSA NE OLUR?

Depremin büyüklüğü, Moment-büyüklük ölçeği (veya eskiden olduğu gibi Richter ölçeği) ile belirlenir. Bu ölçeğe göre 3 ve altındaki depremler genellikle hissedilmezken, 7 ve üzerindeki depremler yıkıcı olabilmektedir. Sarsıntının şiddeti Mercalli şiddet ölçeği ile ölçülür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu