Ekonomi

AB, küresel kurumlar vergisinde anlaştı

Avrupa Birliği (AB) Yönetim Kurulu, üye ülke temsilcilerinin uluslararası vergilendirme konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

Açıklamada, “AB üye ülkeleri, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) uluslararası vergilendirme reformunun ikinci ayağı olarak bilinen asgari vergilendirme bileşenini AB düzeyinde uygulamayı kabul etti.

Anlaşma konusunda üye ülkeler arasında görüş birliği sağlandığı belirtilirken, resmi onay sürecinin de yazılı olarak gerçekleşeceği kaydedildi.

Açıklamada, düzenlemenin aktif olarak uygulanmasının düşük kurumlar vergisi yarışının önüne geçeceğine dikkat çekildi.

Ciroda yıllık alt limit 750 milyon euro

Anlaşma ile yıllık toplam cirosu en az 750 milyon avro olan çok uluslu veya yerel şirketlerin kazançlarından en az yüzde 15 oranında vergi alınacağı belirtilirken, yeni kurallarla çok uluslu şirketlerin küresel taban kurumlar vergisi oranını ödemesine imkan tanınacak. .

Açıklamada, vergi direktifinin 2023 yılı sonuna kadar üye ülkelerin ulusal maddelerine aktarılması gerektiği belirtildi.

OECD’nin 2012’den bu yana üzerinde çalıştığı küresel kurumlar vergisi düzenlemesi konusunda geçen yıl Ekim ayında fikir birliğine varılmıştı.

Anlaşma, aralarında Google, Amazon, Microsoft ve Facebook gibi internet şirketlerinin de bulunduğu küresel şirketlerin en az yüzde 15 oranında vergiye tabi olmasını öngörüyor.

Anlaşmanın çok uluslu şirketlerin merkezlerini cazip vergi oranları sunan ülkelerde kurarak vergi kaçırmalarını zorlaştırması bekleniyor.

Macaristan kabul etmedi

AB’nin vergi anlaşmasını onaylaması, oybirliğiyle kabul edilmesini gerektiriyordu. Son dönemde Macaristan, küresel vergi anlaşmasını ve 2023’te Ukrayna’ya yapılacak 18 milyar avroluk mali yardımı onaylamadı.

Üye ülkeler arasında yapılan müzakereler sonucunda, Macaristan’ın Kovid-19’un ekonomik sonuçlarıyla mücadele amacıyla kurulan AB kurtarma fonlarından 5.8 milyar euro hibe alması için hazırladığı planın onaylanması Salgın ve AB bütçesini hukukun üstünlüğüne bağlayan mekanizma kapsamında Macaristan’a sağlanacak fonların gerekli adımlar atılıncaya kadar dondurulması kararının ardından Macaristan vetosunu kaldırdı.

AB, tüm fonların serbest bırakılması için Macaristan’dan yargı bağımsızlığı, harcamaların kontrolü, yolsuzlukla mücadele çabaları ve raporlama gibi çeşitli alanlarda ilerleme bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu